Ki a Következő?-című Kiállítás sorozat
Ki a következő?
Tudjuk, hogy a mellrák milyen óriási kockázattal jár minden nő számára, és bár a rendszeres mammográfiai szűréssel ez a betegség a korai stádiumban rendkívül jó arányban gyógyítható, mégis kevesen járnak el a vizsgálatokra. A testi és lelki megpróbáltatásokat csak az érti igazán, aki végigcsinálta a rák elleni küzdelmet. Talán ez az oka, hogy annyi nő még mindig egyszerűen nem megy el vizsgálatra. Idén októberben, a mellrák hónapjában különleges hősökkel szeretnénk bátorságot adni minden nőtársunknak, akik végig élték ezt a betegséget, és ösztönözni azokat, akik még nem szánták rá magukat a vizsgálatra. Fotókiállításunk főszereplői felvállalták műtéti hegeiket, két hennafestő művész pedig egyedi mintákkal tette maradandóvá a találkozást. Tíz, rekonstrukción átesett, hősies nő vállalta, hogy a kiállításon látható fotókon megmutatja a műtéti hegeit, melyhez Hegedüs Gyöngyvér és Gimet Isabelle (aki maga is érintett volt) járult hozzá csodás henna mintáikkal. Aki pedig mindezt megörökítette: Csikós Árpád fotóművész, aki évek óta támogatja az egyesület törekvéseit csodás munkáival. Az általuk használt henna kizárólag természetes alapanyagokat tartalmaz - tehát semmi káros nincsen benne. A festés ezen kívül terápiás jelleggel is bír, hiszen ahhoz, hogy egy-egy ilyen csodás minta elkészülhessen, maximális bizalomra van szükség művész és alany között. Fotóinkkal elsősorban erőt, és reményt szeretnénk adni sorstársainknak, és megmutatni, hogy mellrák után is van élet! Mert van élet, nem is akármilyen élet! A megkérdezett nők 80 százaléka arról számol be, hogy egy sokkal teljesebb, minőségibb életet él a betegség óta.
Bár a statisztikák szerint az emlőrák továbbra is főleg az 50 év feletti nőket veszélyezteti, egyesületünk tapasztalatai szerint a betegség mégis egyre nagyobb arányban bukkan fel a negyvenes, sőt, harmincaséveikben járó nőknél is.
A Mellrákinfó Egyesület immár öt éve dolgozik azon, hogy abból az évi átlagosan 8500 nőből, akiknél ma emlőrákot diagnosztizálnak Magyarországon, minél többen életben maradjanak. A 45-65 év közötti nők elvileg kétévente kapnak behívót mammográfiai vizsgálatra, ám a gyakorlatban csak 40 százalékuk él a lehetőséggel, így a késői felismerés miatt évente 2500(!) nő esik áldozatául a kórnak. A megfelelően végzett önvizsgálat, a szűréseken történő megjelenés azonban mindenkinek esélyt ad – akár egy új élethez is! Októberben, a mellrák hónapjában több kampánnyal is szeretnénk felhívni a figyelmet a nagyobb tudatosságra, hiszen egy életünk van, és felelősek vagyunk magunkért. Meg kell tanulnunk a helyes önvizsgálatot, amelyet havonta érdemes elvégezni - azért, hogy megismerjük a testünket, és észrevegyük, ha bármi elváltozást észlelünk. Ha bármi szokatlant veszünk észre, akkor pedig azonnal orvoshoz kell fordulni, nem szabad várni! Ha esetleg az orvos nem vesz komolyan minket (akár fiatal korunk miatt), akkor ragaszkodnunk kell a vizsgálatok elvégzéséhez – a saját megnyugtatásunkért, vagy a kezelések időbeni elkezdéséért!
A kiállítási anyag 11 db 70*200-as kétoldalas képből áll (egyik oldalon a hölgy képével, a hátoldalon pedig egy figyelemfelhívó mondattal), melyek molinóra vannak nyomtatva, alul-fölül fémsínnel, felhelyezésük damillal a legegyszerűbb.
A kiállítás helyszínére kihelyezünk egy vendégkönyvet, szórólapokat, rózsaszín masnit és egy A4-es méretű képet (szintén habkarton), melyen a kiállítás leírása látható, illetve 20 db A5-ös méretűwerkfotót szintén habkartonra nyomtatva.
Andor Tamás (operatőr), Csikós Árpád (fotográfus), Szalontai Ábel (MOME Fotográfiai Tanszékének vezetője) a megnyitón, illetve Gimet Isabelle (érintett, hennafestő) és Hegedüs Gyöngyvér (hennafestő)
Médiamegjelenések:
https://www.duol.hu/kozelet/helyi-kozelet/minden-tizedik-no-erintett-ugye-nem-akarsz-a-kovetkezo-lenni- 3064476/?fbclid=IwAR2rMIvpHIdYQDITlWqeGQ-YMgoPtOiNAVRGwBL1w_7rOW1XosneztwwqMw
https://nepszava.hu/3054064_a-melluket-adtak-az-eletert
(A lényeg a 27.-ik percnél kezdődik)
A másik hennával kapcsolatos projekt, amiben évente részt veszek, az East West Mehndi Meet nevű nemzetközi henna konferencia, melyet évente tartunk Magyarországon, és amit segítek megszervezni Hegedüs Gyönygvér hennamentoromnak (az eseménysorozat kitalálója) Dadi Ildikó hennafestő barátnőmmel együtt.
Erre a háromnapos nemzetközi henna konferenciára évente meghívunk négy olyan hennafestő művészt, akik nemzetközileg elismertek, és akik két-két workshopot és gyakorlati órákat is tartanak a résztvevőknek, így átadva egyedi megoldásokat, praktikákat, hogy újabb szintre emelhessék a résztvevők a hennafestő technikájukat. A világ minden tájáról érkeznek ide a vendégek, hogy kiterjesszék tudásukat, és hogy jól érezzék magukat velünk. Annyira jól szokott sikerülni, hogy a résztvevők nagy része évről-évre visszatér. Ráadásul remek alkalom arra, hogy a henna közösség összeismerkedjen és összekovácsolódjon.
A térségben ez az egyetlen ilyen jellegű konferencia, egy hasonlóhoz legközelebb vagy Angliába, vagy Oroszországba kell menni.